Alergia u psa – wszystko co musisz wiedzieć
Każdy kto boryka się z alergią wie jak bardzo może być ona uciążliwa. Nie każdy jednak wie, że alergie mogą dotykać także naszych czworonożnych przyjaciół. Objawy alergii u psa są jednak zwykle odmienne od tych u ludzi, tak samo jak sposób leczenia. Problem alergii u psów staje się coraz bardziej powszechny, przyjmuje się nawet że jest to obecnie jeden z najczęstszych przyczyn wizyt u weterynarza. Zwiększenie występowania alergii u psa może być spowodowane nienaturalnymi warunkami w jakich są one utrzymywane w porównaniu do swoich dzikich przodków i chociaż psy znakomicie się do nich przystosowują, to organizm nie zawsze nadąża za zmianami w diecie czy miejscu bytowania.
Spis treści
Alergia u psa – czym właściwie jest?
Alergie definiuje się jako patologiczną, nadmierną reakcje organizmu zwierzęcia ze strony układu immunologicznego na normalnie nieszkodliwy dla niego czynnik, który nazywany jest w tym przypadku alergenem. Występuje ona napadowo, po kontakcie z czynnikiem uczulającym i zwykle ustępuje po eliminacji kontaktu z nim lub po zastosowaniu odpowiedniego leku. Uczulenia u psów mogą być spowodowane rozmaitymi alergenami – wyróżniamy alergie pokarmowe, kiedy czynnik powoduje reakcje alergiczną po jego spożyciu, alergie wziewne oraz skórne, gdy reakcja ta występuje po bezpośrednim zewnętrznym kontakcie z alergenem. Często spotykaną alergią jest także alergia na pchły. Alergia u psa może ujawnić się w każdym wieku, chociaż najczęściej diagnozowana jest u młodych psów, do 4 roku życia. Choć najczęściej są one tylko uciążliwe dla psa, w niektórych ostrych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla jego życia, więc nie można ich bagatelizować.
Jakie są objawy alergii u psa?
Uczulenie u psów, zarówno pokarmowe jak i skórne, najczęściej daje objawy w postaci widocznych i uciążliwych dla psa zmian skórnych. Są to najczęściej łysienie, obfity łupież czy pojawianie się wysypki w postaci krost. Towarzyszy im świąd, przez co pies intensywnie się drapie i wylizuje te miejsca, jednocześnie pogarszając ich stan i doprowadzając nawet do powstawania ran. Oprócz tego mogą się pojawić takie objawy jak problemy oddechowe, wypływy z nosa czy kichanie w przypadku alergii wziewnych, lub czasami biegunka w przypadku alergii pokarmowych u psa. Oczywistym jest, że pies z alergią będzie także niespokojny, niechętny do zabaw i często będzie miał zmniejszony apetyt. Jednak najbardziej charakterystycznymi objawami alergii u psa, niezależnie od jej rodzaju są wspomniane wcześniej zmiany skórne i to one powinny być dla nas wskazówką, że należy udać się do lekarza weterynarii z podejrzeniem alergii. Jedną z najbardziej charakterystycznych chorób skóry spowodowanych alergią jest atopowe zapalenie skóry, która jest spowodowane genetyczną nadwrażliwością na alergeny środowiskowe lub pokarmowe.
Alergia pokarmowa u psa
Wiele osób błędnie uważa alergie pokarmową u psa i nietolerancje pokarmową za tą samą przypadłość. Chociaż dają one podobne objawy, to mają kompletnie odmienny mechanizm powstawania. W przypadku nietolerancji pokarmowej, w odróżnieniu od uczulenia u psa, nie występuje reakcja ze strony układu immunologicznego psa, tym samym nie są produkowane przeciwciała przeciwko danej substancji. Dodatkowo przy nietolerancji pokarmowej o wiele częściej oprócz objawów skórnych towarzyszą takie objawy jak wymioty i biegunki, które występują prawie natychmiastowo po zjedzeniu przez psa substancji powodującej nadwrażliwość. Jest to bardzo dobry sposób na odróżnienie od nietolerancji pokarmowej alergii u psa, ponieważ w przypadku uczulenia objawy występują po dłuższym czasie, ze względu na czas potrzebny na wytworzenie przeciwciał klasy E odpowiedzialnych za reakcje alergiczne, i utrzymują się przez dłuższy okres.
Do najczęściej uczulających składników psich karm należą różne rodzaje mięs, podrobów, zbóż czy jaj, a także sztuczne konserwanty i barwniki dodawane do karm gorszych jakości. Jeśli chodzi o mięsa, to do najczęściej występujących alergii należą uczulenie na mięso wołowe lub wieprzowe, a także alergia na kurczaka u psa. Objawy takich alergii to zmiany skórne pojawiające się po długim czasie po podaniu karmy, nawet do kilku tygodni.
Alergia skórna u psa i uczulenie na pchły
Alergia skórna to inaczej alergia kontaktowa. Środkami, na który psy często reagują alergiom są środki przeciwko pasożytom, takie jak specjalne obroże czy krople odstraszające pchły i kleszcze. Psy mogą być także uczulone na substancje naturalne, na przykład obecne na roślinach, lub określone środki chemiczne, takie jak środki piorące. Należy zatem zapobiegawczo zwracać uwagę żeby prać legowisko, koce i zabawki psa w płynach piorących o jak najbardziej naturalnym składzie i pozbawionych silnych substancji zapachowych. Zmiany na skórze spowodowane alergią kontaktową występują przede wszystkim lokalnie, w miejscu w którym pies miał bezpośrednią styczność z alergenem. Ze względu na małą ilość sierści na brzuchu czy wewnętrznych powierzchniach ud, to właśnie te miejsca są szczególnie narażone na wystąpienie objawów uczulenia, a także pysk psa, który jest używany do badania świata przez ciekawskie czworonogi.
Jeśli chodzi o alergie u psów na pchły, to wywołują one jednostkę chorobową zwaną APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Alergenami w tym przypadku są białka ze śliny lub odchodów pcheł, zostają one wprowadzone do organizmu zwierzęcia poprzez ugryzienia pcheł. Wystarczy nawet, że nasz pies będzie miał kontakt z kilkoma pchłami, aby wystąpiła silna reakcja alergiczna w postaci intensywnego świądu i zapalenia skóry. Uczulenie to może pojawić się na każdym etapie życia psa. Przyjmuje się, że im częstsza ekspozycja psa na pchły tym większa predyspozycja do wystąpienia przeciwko nim reakcji immunologicznej, dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i stosowanie odpowiednio dobranych, nieuczulających preparatów przeciwpchelnych. W przypadku gdy nasz pies jednak niestety złapał pchły, należy udać się do weterynarza po specjalne środki do ich usunięcia, najczęściej w formie szamponu i starannie usunąć wszystkie osobniki ze skóry psa, a także z jego otoczenia.
Alergia wziewna u psa
Tak jak ludzie, psy również mogą być nadwrażliwe na roztocza, grzyby czy pyłki znajdujące się w powietrzu. Po dostaniu się tych potencjalnych alergenów drogą aerogenną do organizmu psa, w przypadku gdy pies jest na nie uczulony występuje świąd czy wysypka, a nawet ostre ataki astmatyczne i problemy z oddychaniem. Jeśli chodzi o substancje pochodzenia roślinnego takie jak pyłki, są to alergie sezonowe, najczęściej doskwierające naszym czworonogą w okresie wiosennym, gdy rośliny zaczynają kwitnąć.
Czym karmić psa z alergią skórną bądź pokarmową?
W wyborze karmy dla psa alergika najważniejsze jest dokładne przeanalizowanie jej składu, aby mieć pewność że jest wolny od składników uczulających psa. Często jednak dokładnie nie wiemy co jest dokładną przyczyną alergii u psa. Warto w tym celu udać się do weterynarza, który podpowie jaka karma dla psa z alergią skórną będzie najlepsza dla naszego pupila. Weterynarz może mam także zalecić wprowadzenie diety eliminacyjnej, która polega na zastąpieniu dotychczasowej karmy na taką z białkiem i węglowodanami pochodzącymi z zupełnie innych źródeł i obserwowaniu czy nastąpiła poprawa. Karma dla psów alergików jest często specjalnie tworzona tylko z jednego źródła białka, na przykład ryb, i nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku. Warto także zwrócić uwagę na jakość karmy, ponieważ w tych tańszych występują często odpadki rzeźne pod określeniem “mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”, więc trudno nam określić co dokładnie znajduje się w karmie.
Jak wykryć i leczyć alergie u psa
Aby dowiedzieć się czy nasz pies ma alergie należy udać się do lekarza weterynarii, który na podstawie wywiadu i specjalistycznych badań postawi diagnozę. Badaniami takimi mogą być na przykład wykrywanie poziomu przeciwciał klasy IgE w krwi psiego pacjenta czy śródskórne testy alergiczne. W ostatnim przypadku można stwierdzić czy pies jest uczulony na określoną substancje poprzez wstrzyknięcie jej małej ilości pod skórę psa. Obserwuje się następnie czy powstaje reakcja na dane alergeny w postaci pęcherzyka i zaczerwienienia. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadkach alergii pokarmowych. Właściciele często narzekają na koszty testów alergicznych dla psa, cena ta jest jednak opłacalna, a nawet można powiedzieć że pozwala nam zaoszczędzić, ponieważ zapobiega to kupnie nieodpowiedniej karmy, której musielibyśmy się pozbyć. Cena za testy alergiczne dla psa wynosi około 200-300 złoty.
Alergie są praktycznie nieuleczalne, jednak po ich wykryciu możemy zapewnić psu normalne życie poprzez eliminacje z otoczenia alergenu i leczenie objawowe. Najczęściej u psów podaje się w tym przypadku leki sterydowe. Na rynku dostępne są także tabletki na alergie dla psa, które jednak mają często charakter suplementu i powinny być podawane za zgodą weterynarza. Obecnie możliwe jest odczulanie psa, poprzez stopniowe zwiększanie dawki podawanego alergenu, aby przyzwyczaić do niego organizm.
Alergia u psa – domowe sposoby jak ulżyć psu
Przede wszystkim nie należy podawać żadnych środków bez wiedzy specjalisty. Gdy nie mamy możliwości udania się do weterynarza, a wystąpią u psa ewidentne objawy alergii, warto wykonać telefon do lecznicy, gdzie lekarz może polecić nam z naszych domowych środków na uczulenie u psa wapno i poinstruować jaką dawkę należy podać. Gdy wiemy co dokładnie powoduje alergie u psa, możemy mu pomóc przez całkowite usunięcie alergenu z jego otoczenia bądź zmieniając karmę, aby chronić go przed wystąpieniem nieprzyjemnych objawów towarzyszących kontaktowi z tą substancją.